Zkušenosti s používáním látkových plenek

Zatím jenom naše, ale pokud napíšete své, rádi je zveřejníme.  piště na info@latkovepleny.cz

Hanka (30), Anička (5 měsíců)

Původně jsme ani neuvažovali o používání látkových plínek, zdálo se nám to moc práce, ale s rostoucím bříškem jsem měnila názor, zvlášť když je začali používat moji známí. 
Naše základní výbava byla 16 kalhotkových plenek (UltraFit Biobavlna), dvoje pletené vlňáčky (S), jedny polyesterky (S), asi 20 kupovaných klasických čtvercových plen a tak 30 doma šitých z flanelu. K tomu ještě půjčené kalhotky Bambino Mio S a M.
Zpočátku jsme používali jen čtvercovky složené pro novorozence, Anička se narodila malá, měla jen 2.65 kg, takže ve tvarovaných plenkách se nám ztratila celá. Ale už v porodnici jsem ocenila Snappi sponku, nikdo jí tam neznal, byla jsem trochu za exota, ale plínky držely skvěle, stejně dobře posloužily i kalhotky Bambino Mio S, jsou menší než stejná velikost od Popolini. 
Když jsme se přehoupli přes 3 kila, začala jsem oceňovat i plenkové kalhotky. Pojmou daleko víc tekutiny a navíc neprotékají, narozdíl od čtvercovek. Dokud jsme neměli recept na lanolinovou kůru, odložila jsem vlňáčky jako špatný nákup, jednou jsem je vyzkoušela se čtvercovkama a protekly, ale s kalhotkovou plenkou a naimpregnované drží dobře. S tvarovanými plenkami se osvědčily i polyesterky od Popolini, jsou jim lépe uzpůsobené.
Zatím máme spotřebu tak 8-10 plínek denně, pereme jednou za dva dny, používáme i doma šité tvarované plenky, dokoupili jsme ještě další 4 biofroťáčky. Když srovnám doma šité a kupované, domácí míň sajou, ale zase rychleji schnou, používáme je na kratší dobnu a u babičky, nemusíme sebou vozit celou výbavu ani kupovat novou. 
Pereme zatím třikrát týdně, v "mýdlovém slizu", plínky sušíme na sušáku doma v pokoji pro hosty, příjemně nám zvlhčují vzduch, schnou asi 15 hodin, čtvercovky třeba jen dvě. Vlňáčky impregnujeme lanolinovou kůrou domácí výroby podle receptu od Aničky.

Lenka (27), Honzík (4 měsíců)

Moje zkušenosti jsou velmi podobné těm Hančiným - naše vybavení „Popolínkami“, čtvercovkami i svrchními kalhotkami je vpodstatě shodné, stejně tak zkušenosti. 
Rozdíl je snad v používání vlňáčků. Vzhledem k tomu, že Honzík hodně moc čůrá, vlňáčky se nám moc neosvědčily a protékaly, stejně tak domácí šité fleesové svrchňáčky. 
Měli jsme ale možnost porovnat látkový systém s jednorázovým. Pokoušeli jsme se pomocí papírových plínek zbavit opruzenin (nepomohly..). Jednorázové plínky jsme používali asi týden. Když jsme si pak spočetli, že s takovým tempem bysme za ně dali zhruba 2000 korun měsíčně (plenky kupované v akci) a při méně častém přebalování minimálně 1500 korun, rádi jsme se pak zase rychle vrátili k látkovým. Investice do nich se nám tím pádem vrátila už přibližně čtvrtý měsíc. 
Další nevýhodou jednorázových plínek bylo jejich velmi časté protékání. To způsobilo, že jsme nakonec museli (se 16 kompletními sadami oblečení) prát každý druhý den, tj. stejně často jako při používání látkových. 
Mám ráda věci k přírodě šetrné, ale jsem taky zvyklá na všem hledat mouchy. Přestože látkové plenky pár much mají (dlouhé sušení, velká počáteční investice), u nás z praktických důvodů rozhodně zvítězily. 

Anička, Maruška a Martin Riantovi

Jak jsme začaly používat látkové plínky. 
Když jsem zjistila, že čekáme miminko (rok 2005), uvažovala jsem, jaké budu používat jednorázovky. Sestra má vyzkoušeno už několik druhů, tak mi poradí. Když jsme o výbavičce mluvili s manželem, tak se mne zeptal, proč nechci používat normální bavlněné plínky, jako naše maminky, tak jsem mu docela naštvaně odpověděla, že to nebudu žehlit, prát a vůbec, je kolem toho moc práce a já se chci přeci plně věnovat miminku. Začalo mi to ale vrtat v hlavě a zkusila jsem na internetu zadat heslo bavlněné plínky, abych se podívala, kolik vlastně jedna taková plínka stojí. Byla jsem ale překvapena na jakou stránku jsem se dostala. Absolutně jsem propadla "plínkám" a hledala jsem další a další informace. Chtěla jsem hlavně zkušenosti od maminek, ne reklamní slogany firem. Pomohl mi sever rodina a diskuse o látkových plínkách. Byla to jeden čas moje domácí stránka : Dozvěděla jsem se tam informace, které vám nikdo, kdo to na vlastní kůži nezkusil, nedá. Po důkladném pročtení dotazů a odpovědí jsem se nakonec rozhodovala mezi Bambino Mio a Popolini, nic jiného v ČR tehdá nebylo : 

Rozhodla jsem se takto: Protože je třeba mít v zásobě také nějaké čtvercovky (klasické čtvercové plínky) tak jsem se rozhodla, že si je ušiju ze starých flanelových a froté povlečení. V Teplicích, v Milevsku a v Táboře existují totiž sekáče kam dovážejí z Německa lůžkoviny, ručníky a jiný bytový textil, deky, záclony a tak. Takže jsem nakoupila kvalitní flanelové povlečení a ušila si cca 80 plínek různých velikostí, ale většinou čtverce od 60 do 90 cm šíře. 
Vyšla plínka tak na 4 Kč. 
Pak jsem si objednala Popo biofroté 16 ks a 4 popo flanelky a k tomu kalhotky vel. S a M. Když přišly, tak jsem byla zaskočena jejich velikostí a nedokázala jsem si je představit na novorozenci. Tak jsem si prohlédla ještě kalhotky Bambino Mio a raději koupila ještě S a M. Jsou na jiný druh pleny, a tak jsem se rozhodla, že pro začátek budu skládat z ušitých čtvercovek novorozenecký sklad a budu dávat tyto kalhotky. 

Když se Maru narodila (duben 2006), měla 3 kg, drobek. Plínka popo vypadala spíš jak spacák. První 2 týdny jsme používali hlavně jednorázovky, nějak jsem neměla odvahu zabalit to mrně do bavlnky a taky jsme se teprve poznávaly : Asi každá mamka se bojí prvně přetáhnout úzké body přes hlavu, otočit mrně a vůbec nějak s ním manipulovat, takže vidina jak budu ovinovat a zavinovat - strach : Ale když jsem viděla že spotřeba plínek u kojence je tak kolem 10 plínek za den, někdy i víc a koš se vynášel denně a popelnice byla skoro plná, a někdy hovínko až a zádech a pročůráno kolem hubených nožiček, řekla jsem si už dost a začala s bavlněnými plínkami. 
Prvním pokusům se dneska směju, ale to je asi normální. Zdálo se mi, že má Maru obrovský zadek, že má hlavu z kopce, ale to jsou všechno asi jen pocity maminek, vůbec jí to nevadilo. 
Na složenou čtvercovku jsem dávala separačku od Popo a později Aničky. Dneska používám nastříhaný Perlan (netkaná textilie, k sehnání v lékárně, výborné, dá se spláchnout do WC, lze použít i jako vlhčené ubrousky) 
Od 1 měsíce jsme začali používat popo biofroté, je to tedy obrbalík, ale kvalitní plínka, co nepustí : 
Zjistili jsme, že jich ale máme málo a že by to chtělo nějaké dokoupit. To už se na trhu objevovaly další značky. Našla jsem ale inzerát, kde jedna maminka asi vzdala plínkování a prodávala biofroté pod cenou (90 Kč), tak jsem koupila celou sadu, dalších 16 ks. 

Mám tedy 
80 ks čtvercovek (nepostradatelné, ale klidně jich může být méně, mám je totiž i u babiček, abych je nemusela vozit), 
32 POPO Biofroté (výborné), 
4 POPO flanelky (moc nepoužívám ale rychle schnou), 
2 zavazovací plínky Disana (na mrně dobré na běhacího dvounožce nemožné :), 
1 Haipa Daipa (dobrá i na 10kg mrně) 
To z mé bavlněné výbavy všechno. 

Vrchní kalhotky máme: 
Bambino Mio (BM) vel S, M (hlavně první 3 měsíce) 
PopoWrap na suchý zip: S, M,L (M a L používáme do teď, hlavně do šátku a autosedačky) 
WoolWrap (nesedly, nepoužíváme) 
Vlňáčky Zlatíčka - vlněné kalhotky M,L (dobré používali jsme dost) 
Natahovací vlňáčky Disana S,M (využili jsme také dost, hlavně v létě) 
Fleesové Tots Bots vel 2 (dobré, využíváme hlavně dnes) 
Imse Vimse biobavlna - od 9kg (dobré na čtvercovku složenou na obdélník,dáváme na ven a na noc) 
A pak 3 ušité fleesové, které máme nejraději a nosíme nejčastěji (rychle schnou a větrají a neprotečou) 
Jo a snappi sponku. 

Uff, to je teda seznam. 

Dneska nám je skoro 14 měsíců a Biofroté používáme hlavně na noc a na výlety. Maru už dávám dlouho na nočník, takže EE dělá hlavně do nočníku. Když běhá tak dávám na obdélník složenou 4covku a přes to fleesové kalhotky. 
Kdybych nakupovala znovu, tak bych asi už nekoupila vlňáčky, zavazovačky a flanelky, jenže fleesové ještě u nás nebyly a tak vlňáčky byly nejprodyšnější kalhotky. Ale to kdyby je tu vždycky : 
Takže zatím samé plusy k bavlněným plínkám : 

Ale i pár negací… 
* měli jsme ve 3t opruzeninu, díky mojí blbosti, že jsem Maru nepřebalila, protože "krásně" spala celou noc… léčení 7dní, od té doby už nikdy žádnou neměla, ale užila jsem si řečí, to ty plínky atd. Nedejte se :! (pomohl Imazol, když je trochu zarudlý zadeček používám Penaten, ale to je individuální, takže to chce zkoušet) 
* od jistého měsíce smrdí plínka čpavkem, prý změna složení moči, takže skladovat v kýbli s vodou, nebo na sucho, ale dobře utěsnit. (klasické čtvercovky mi ale nesmrdí!?, nevím proč? Tak jsem zkusila prát chvíli na vyvářku a OK. 
* biofroté dlouho schnou, ale mám jich dost, tak mi to nevadí. 
* velký zadek, takže o číslo větší oblečení (já už body jen zastrkuji a nezapínám, je to takové prodloužené triko) 
To je z mínusů asi vše. Jo ještě babičky musí mít speciální školení na přebalování : 

Peru v mýdlovém slizu, používám žlučové mýdlo na skvrny z drogerie DM. Sluníčko ale stejně vytáhne fleky nejlépe :, žehlila jsem jen v 6tinedělí. Peru jednou za 3 dny, dřív ale i denně. 
ednorázovky používám hlavně na dlouhé cesty, do města, když jdu jen s krosnou a každé kilo navíc je znát :, ale od toho přeci jednorázovky jsou. Mám dobrý pocit z ušetřených nebezpečných odpadů, kterými jednorázovky jsou, z dobrých kyčlí a vůbec z pohody že nemusím furt shánět pemprsky v akci : 

Přeji dobré rozhodování budoucím maminkám. Mají to oproti nám těžší, protože s bavlněnými plínkami se roztrhl pytel, ale já bych dnes asi nevolila jinak, popo mi vyhovují maximálně. 
Hodně zdravých miminek i maminek a žádné opruzení zadečky!